Poniżej możesz sprawdzić swój balans strukturalny wg Charlesa Poiquina. Ćwiczeniami, które będą podstawą wyliczenia balansu, będzie wyciskanie na ławce płaskiej (chwyt na szerokość barków) (góra ciała) i przysiad (dół ciała/całe ciało). Wpisz swoją wagę i aktualny wynik na jedno powtórzenie. Kalkulator wyliczy z jakimi ciężarami powienieś radzic sobie w innych ćwiczeniach, aby można było powiedzieć, że Twoje ciało jest w idealnej równowadze. Jeśli jesteś wspinaczem polecam sprawdzić też balans zaproponowany przez dr Marka McKeana. Za punkt odniesienia bierze on podciąganie. Mamy też balans strukturalny dla ćwiczeń olimpijskich, gdzie podstawą wyliczeń jest podrzut.

Jeżeli wyliczony przez kalkulator optymalny wynik dla danego ćwiczenia nie odbiega od Twojego realnego wyniku o więcej niż 20%, to Twój balans jest w porządku. Natomiast, jeśli masz większe braki, to pora wzmocnić słabsze partie.

Wynik ujemny oznacza odciążenie o daną ilość kg w danym ćwiczeniu. Jeśli masz same ujemne wyniki, to najwyraźniej Twoje ćw. główne (to wg którego ustalamy balans) wymaga poprawy 😉

Pamiętajcie, że wyliczone wyniki to raczej wskazówki dla Was/trenera nad czym należy pracować, a nie sztywne wartości, do których musimy dążyć.

*1RM – 1 rep max (czyli jedno powtórzenie z maksymalnym ciężarem)

Nie musisz znać swojego 1RM w ćwiczeniach, z których wyliczamy balans. Wystarczy, że wiesz z jakim ciężarem zrobisz 2-8 powtórzeń. Na tej podstawie możesz wyliczyć swój 1RM. Nie będzie on zapewne w 100% zgodny z Twoim prawdziwmy maxem, ale pozowli wyliczyć balans na wystarczającym poziomie dokładności.

Więcej o balansie strukturalny przeczytasz tutaj: blans strukturalny – idealne proporcje.


Balans dla górnej części ciała

Twoja waga: kg
1RM w wyciskaniu na ławce płaskej
(chwyt na szerokość barków)
kg
Balans dla dołu ciała

1RM w przysiadzie ze sztangą z tyłu (high bar) kg
Balans dla całego ciała

Twoja waga: kg
1RM w przysiadzie ze sztangą z tyłu (high bar) kg
Balans wg dr Marka McKeana

Twoja waga: kg
1RM w podciąganiu nachwytem kg
Balans bojów olimpijskich

1RM w podrzucie kg